poniedziałek, 17 czerwca 2013

Obca pamięć, Dan Krokos 31#

Obca Pamięć - Dan Krokos
"Trudno jest walczyć
 z czymś, czego się nie zna."

Tym razem postanowiłam rozłożyć tytuł książki "Obca pamięć" na czynniki pierwsze. 
Obca, pierwsze  skojarzenie szczerze możne, jakiś kosmita? Kolejne skojarzenia idą jak fala  nie znana, nieswoja, niewłasna...
A pamięć nie będę się pokuszać o własne ujęcie definicji, ale to odda charakter tego, co mam na myśli
"zdolność, predyspozycja umysłu do przyswajania, utrwalania i przypominania doznanych wrażeń, przeżyć, wiadomości" - źródło.

Zostawmy na chwile tytuł, książka opowiada historię siedemnastoletniej Mirandy North. Dziewczyna budzi się w środku miasta nie pamiętając kim, skąd jest, i jak się tu znalazła. Skutkiem próby znalezienia jakiejkolwiek pomocy jest katastrofalne wydarzenie do jakiego dochodzi. Peter chłopak,
który nie jest ani trochę przejęty, stanowi wyjątek wśród ogarniętego przerażeniem i paniką tłumu w związku z tajemniczą energią jaką wysyła nieświadoma niczego dziewczyna. Mirandzie nie pozostaje, więc nic innego jak zaufać chłopakowi który stanowi jedyną szanse na odzyskanie wspomnień.

A to, co powoli odkrywa nie jest tym czego mogła by się spodziewać nastoletnia dziewczyna. Bo przecież trudno się pogodzić z byciem elementem eksperymentu, specjalne wyszkoloną by wykorzystywać jej umiejętności, których przedsmak już obserwowała. To oraz zamglone wspomnienia, które powracają nie ułatwiają sprawy w odkryciu sensu jej istnienia. Nie jest jednak w tym sama jest zespół, który zna, powinna znać. Peter, Noah, Oliva mają te same zdolność, co ona, ten sam dylemat kim są... i po, co?

Teraz po przeczytaniu książki. Będącej znakomitym wciągającym debiutem Dana Krokosa, kolejnego autora młodego pokolenia wiem, w jak dużym błędzie byłam, ze swoimi przypuszczeniami...

Autor zbudował świetną  osadzoną w zwykłym świecie historie. Stopniowo budowane napięcie, informację sączone pomalutku oraz wartka akcja powodują, że czytelnikowi trudno oderwać się od książki.  Bohaterowie barwni, po za problemami, jakie stawie przed nimi autor tworząc fabułę. Miewają również problemy całkiem zwyczajne miłość, przyjaźń, poszukiwanie tożsamości. Co pozwala w jakimś większym stopniu się z nimi utożsamić. Dla mnie dodatkowo sam pomysł na taki temat w książce  z gatunku fantastyki jest nowatorski, ale i bardzo trafiony, bo daję książce oryginalność. Co na pewno pozwoli jej nie zginąć w gąszczu innych. 

Na koniec śmiało mogę stwierdzi, że moją czytelniczą wyobraźnie pobudzić może również historia bez postaci rodem z baśni i legend. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy też czasem chcą przeczytać  coś bliższego problemom jakie stawia nasza współczesna rzeczywistość...?

Autor: Dan Krokos
Tytuł: Obca pamięć
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
Liczba stron: 336
Ocena: 9

A Wy pamiętacie kim jesteście?

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA KSIĄŻKI DZIĘKUJE WYDAWNICTWU

Wyzwania
Czytam fantastykę, Tyle, ile mam 2 cm, 52 książek, Pisz 52.

Publikacja i link:
Blog, Lubimyczytac.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz wywołuje uśmiech dla tego dziękuje :)
Zapraszam do pozostania na dłużej. KasikO